,

Rychlorady k psaní

Psaní rozvíjí slovní zásobu

24. května 2014 v 18:36 | Vera
Aktivní slovní zásoba dospělého člověka čítá přibližně něco mezi 3-10 tisíci slov. (Tedy alespoň tak praví wikipedie a můj starý sešit do češtiny :D) Nikdy jsem se to nepokoušela počítat, ale i tak je více méně jasné, že člověk v běžném hovoru tolik slov ani nemá šanci použít. V běžném hovoru se samozřejmě myslí to co si mezi sebou říkáme dennodenně. Slova, která jsou součástí obyčejných lidských rozhovorů.

Bílo - jak se vyhnout této noční můře?

6. května 2014 v 19:57 | NikaRoovy
Všichni to známe. Díváme se na prázdnou obrazovku, bliká nám tam kurzor myši. Kde jsou slova a věty? Kde je plod naší lásky ke psaní, kde je vaše tvůrčí duše, kde, kde, kde? Nikde! Proč nemůžeme psát? Lepší otázka - jak vůbec můžeme, když to nejde, když se něco v nás na to necítí, když máme takzvaný blok?

Nepřehánějte to se sexem

23. března 2014 v 20:56 | NikaRoovy
Než se někdo podiví, jistěže mluvím o sexu v literatuře, vaše vlastní sexuální životy samozřejmě rozvíjejte podle své potřeby. O tom s vámi rozhodně diskutovat nebudu. Inu... V poslední době se s erotickými knihami roztrhl pytel. No, v tom ještě není takový problém. Erotické knihy čtou ti, kteří to číst chtějí, kdo ne, tak se tomu vyhne. To, o čem chci mluvit, je, že se i v knihách mnoha jiných žánrů objevuje tolik moc erotických scén. Nechci říct, že bych měla něco proti sexu a tak všeobecně, ale když pak máte v tolika knihách několikrát rozepsané sexuální scény na několik stránek...

Nesmyslnost literární genocidy

19. března 2014 v 20:20 | Arvari
Protože nadpis 'Jsem umělec, když moje postavy nesmyslně umírají?' jsem vyhodnotila jako přehnaně dlouhý. A protože se najdou autoři, u kterých vážně jde o genocidu, ne jen o jen tak nějakou občasnou smrtičku. A pokud jste jedním z nich (ale i pokud tyhle autory naopak vůbec nemáte v lásce), řekla bych, že tohle je článek pro vás.

Jak napsat báseň?

20. února 2014 v 20:09 | NikaRoovy
Psaní básně je celé o pozorování světa kolem nás. Báseň může být naprosto o čemkoli, od lásky k rezavé bráně na starém statku. Ovšem pokud nejste zvyklí psát poezii, je dost možné, že jste na rozpacích, kde začít. Ačkoli psaní poezie je něco, co si vyžaduje zlepšení pomocí neustálé a dlouhodobé praxe (stejně jako psaní čehokoli jiného), tímto článkem se vám pokusím pomoct dát na správnou cestu.

Jak najít své psací hnízdečko

13. února 2014 v 16:05 | NikaRoovy
Najděte si místo, kde se vám bude dobře psát!
Najděte si své psací hnízdečko! :)

Jako pisálci jste určitě někdy bojovali s hledáním místa, kde psát, kde se cítíte uvolněně a které vás inspiruje. Můžete si myslet, že Paní Můza je na vás zkrátka zrovna ten den krutá, ale ve skutečnosti to má co dělat s levou a pravou stranou vašeho mozku. Pamatujte, že pravá strana bude vždy žádat, aby se zapojovaly všechny vaše smysly, zatímco levá strana bude chtít jednoduše psát. Jestliže budeme věnovat svým smyslům pozornost, pak nám mohou sloužit jako spojenci ve tvoření našeho psacího hnízda!

Máte rádi svoje postavy?

12. října 2013 v 16:53 | Arvari
Máte rádi svoje postavy?


Čímž mám samozřejmě na mysli vaše postavy LITERÁRNÍ, ne vaše fyzické schránky. Ty samozřejmě rádi mějte, pokud možno co nejvíc, protože, no, lepší nedostanete, pakliže si to nevydřete, případně pokud si za to nezaplatíte pěkně mastnou sumičku.


Morální ponaučení máme za sebou, přejděme tedy přímo k hlavnímu tématu. Vaše literární postavy. Dá se říct, že spisovatelé ke svým postavám zaujímají několik základních postojů.

4) Jak napsat horor

1. srpna 2013 v 20:19 | NikaRoovy

...JAK NAPSAT HOROR...

Rozhodla jsem se udělat takovou sérii článků, co se týče Jak napsat... Poprvé jsem se vrhla na horor, z neznámých důvodů. Abych upozornila, toto není z mé tvorby. Článek mám ze stránky wikihow.com. Avšak sama jsem jej přeložila a lehce upravila. Je to tedy můj překlad - snad první, který zveřejňuji, proto si na něj přesto vyhrazují část autorských práv. A teď už tedy.... jak napsat horor.

3) Postavy - srdce příbehu

1. června 2013 v 21:44 | NikaRoovy

Rada 3

BEZ POSTAV BY TO NEŠLO

Po čase k vám přicházím s další ze svých amatérských rad. Tentokrát se zaměříme na něco, bez čeho se příběh neobejde a to na postavy. Ony příběh tvoří, jsou nejdůležitější částí. Vážně, řekněte mi jediný příběh, kde není žádná postava... Postava, základ všeho.

2) Než začneš psát- ujasni si...

29. března 2013 v 12:49 | NikaRoovy
Rada druhá:

Co si třeba ujasnit


Než začnete psát, měli byste si ujasnit pár věcí. Někteří lidé píšou tak, že prostě začnou psát a uvidí, co z toho vznikne, nemají vůbec nic určeného. Ne vždy se ale takové pokusy daří, takže bývá dobře, když si to srovnáte v hlavě.

1) Sáhni po originalitě!

18. února 2013 v 18:35 | NikaRoovy

RADA PRVNÍ:

BUĎ ORIGINÁLNÍ!

Než začne člověk psát, je třeba, aby měl nějaký nápad. Pokud ovšem nepatříte k těm, kteří píšou a čekají, co z toho bude. Každopádně ať už sami sebe řadíte do jakékoli skupiny, aby měl váš příběh úspěch u čtenářů, měl by být originální!
 
 

Reklama
Follow on Bloglovin