,

Recenze: Oči mrtvých

1. srpna 2013 v 16:21 | NikaRoovy | Mei-riefel |  Recenze vašich děl
Dovolila jsem si přijmout posily pro recenzování příběhl, protože je toho v mé mailové schránce vážně hodně. Mei-riefel se mi ochotně nabídla a příběh od Clarush s názvem Oči mrtvých zrecenzovala ona, za což ji děkuji. A teď už ta recenze.


DÍLO:
Někdy.. si připadám chladně. Tehdy mívám pocit, že mám srdce jako kámen.. těžké a chladné. Moje mysl mě častokrát zradila a odešla na dlouhou dobu pryč. Občas.. když se ani nehnu.. a jsem zticha, mám možnost slyšet jasně tlukot svého srdce, o kterém si opravdu někdy myslívám, že je z kamene. Někdy mám dokonce pocit, že ani nebije. Že se zastavilo. V očích už mi pohasíná jiskra, kterou někteří nazývají jiskrou života - jiní jiskrou naděje. I když si někdy připadám bezvládně.. chladně.. a bez pulzu.. jsem stále naživu. Ale pro ostatní jsem mrtvá..

**

Dolores si uskrla horké kávy. Podívala se na hodiny - 07:08h. To je tak brzo? Znovu si usrkla horké kávy, až sebou škubla, jak jí káva v puse pálila. Oklepala se a zvedla ze židle, hrnek odložila na stůl. Posunula si brýle a šla. Tak jdeme na to.. stejně by mě to dřív nebo později čekalo, pomyslela si, když vcházela do pitevny. Pitevna byla poměrně velká.. ale vzhledem k její velikosti a faktu, že se pitevna rozkládala v pod hlavní budovou, byla poměrně temná. Proto se tam musela být spousta stařičkých světel, které velice často praskaly nebo poblikávaly.
Dolores se krátce podívala nad sebe. No jasně. Pořád to světlo nikdo neopravil. Jak tu má sakra někdo pracovat, když tu nesvítí pořádně světla?! Popadla koště a začala zametat. Ranní úklidy nesnášela, protože jí to akorát připomínalo fakt, že ty večerní úklidy budou horší.
Když už měla zameteno znovu si sedla ke svému stolu a popíjela kávu, která ji už konečně tolik nepálila. Otočila hrnek a oči jí ulpěly na nápise, který na hrnku byl. Lidé jako jsi ty, dělají svět krásnějším už jen tím, že existují. Zamračila se. Takový kecy. Proč jsem si ten hrnek vůbec nechávala? Jen mi připomíná.. - zavřela oči. Po tváři jí stekla slza.
Pevně uchopila hrnek a znovu se napila. Tohle bude chtít víc, než jedno kafe.. otřela si slzu do černé košile a znovu se podívala na hodiny. 07:26h. Sakra kde jsou..? Hehe.. asi dnes nebudeme mít práci. Vlastně asi dnes NEBUDU mít práci, protože jsem tu momentálně sama. Snad Brian přijde.. nechce se mi tu jen tak sedět - sama.
Zaslechla kroky, tak se opět zvedla od stolu - nemýlila se. Nedaleko od ní stál Brian s krabicí v ruce. Pousmála se. Možná ten dnešek nebude zas až tak hrozný, pokud nenajdou moc mrtvol.. Nad tou myšlenkou se zasmála. U nás nebývá velké množství vražd.. Znovu se pousmála a vyškubla Brianovi krabici z ruky a okamžitě ji otevřela.

''No nepovídej! Ty jsi upekl můj oblíbený koláč..'' Zasněně se na Briana podívala. Brian se jen usmál. Ti dva byli jako sourozenci. Pracovali spolu, bavili se spolu, brali jídlo jeden druhému, vařili si navzájem kávu - a pokaždé jeden z nich donesl něco dobrého do práce.
Okamžitě vytáhla jeden malý kousek koláče a hladově se do něj zakousla. Mmmm.. tohle je panečku ráno.. s tímhle koláčem.. pomyslela si Dolores, když už jedla druhý kousek. Brian ji jen pobaveně pozoroval. Jsem rád, že ji vidím spokojenou.. pomyslel si Brian.
Dolores minulý rok zemřela teta - a byla poslední členem její rodiny, s kterým mohla udržovat kontakt. Rodiče jí totiž zemřeli, když byla v druhém ročníku na střední škole. A její bratr - jemu byla ukradená. Vůbec se o ni nestaral.
Na pitevně byl klid. Jediné co narušovalo téměř svatý klid a ticho, byl smích Dolores a Briana. Jedli koláč, co Brian přinesl a neustále se něčemu smáli. Hlavně byli v dobré náladě, protože dnes neměli zatím žádnou práci. Dolores se neustále točila na svojí židli a s pusou plnou koláče, Brian si četl noviny a taky jedl koláč.
Z pitevny se ozvaly kroky. Oba sebou škubli, protože opravdu nečekali, že dnes budou mít práci a že za nimi někdo přijde. Dolores se zvedla jako první a vešla do pitevny. Opravdu.. práce. Dojedla poslední kousek koláče a zvídavě popošla blíž k mrtvole.
Odkryla látku, kterou byla mrtvola přikrytá. Byla to dívenka. Maličká dívenka, které mohlo být tak okolo 5-6let. Byla celá od modřin a vypadalo to i na několik zlomenin. Rychle mrtvou dívenku znovu přikryla.
''Našli ji v lese. '' Dolores se otočila a zamračila se na Alarica. Alaric býval tím, kdo jim ''dodával'' mrtvá těla. Ne, že by se mu to bůh ví jak líbilo, ale měl svoje důvody k tomu, aby dělal tuhle práci, stejně jako Brian a Dolores. Až na to, že on měl za úkol mrtvé tělo dostat na pitevnu - a ne se v něm ''šťourat'' jak říkává Dolores.
Do pitevny vešel Brian a ospale si zívnul.
''Copak to tu máme?'' Zeptal se.
''Holčička, 5-6let, značné množství modřin svědčí o tom, že ji možná někdo bil, což podporuje i fakt, že to vypadá i na několik zlomenin.'' Odpověděla okamžitě Dolores - bez mrknutí oka.
''Fajn. Jdeme na to. Alaricu.. asi bys měl jít. Víš.. aby se ti neudělalo špatně.'' Řekl a škodolibě se zazubil. Alaric se tedy otočil a šel. Naposledy se zastavil ve dveřích a ohlédl se. Dolores.. a odešel.
Mezi tím se Brian s Dolores pustili do práce. Brianovi zazvonil mobil tak odešel vedle do místnosi a v klidu si vyřizoval, co potřeboval.
Dolores mezi tím pracovala sama. Nechtělo se jí do toho, ale musela. Byla to její práce. A k téhle práci bohužel patří i věci, do kterých se někdy lidem nechce pouštět. Vzala si skalpel a šla k mrtvé holčičce.

**

Z pitevny se ozval výkřik. Brian odložil mobil a přiběhl za Dolores, která právě upustila skalpel a tvrdě dosedla na zem. Okamžitě k ní spěchal, aby zjistil co se stalo.
''Co se stalo?'' Zeptal se. Dolores na něj upřela svoje vyděšené modré oči.
''Ona.. ona.. sáhla na mě! A.. promluvila..'' Řekla Dolores a tupě zírala do prázdna. Brian nevěděl co teď dělat. Moc toho nenaspí.. dělá poměrně depresivní práci a už nemá rodinu. To by mohlo vyvolat halucinace..
''Možná jsi jen unavená..-''
''Ne! Opravdu! Vzala mě za ruku.. a promluvila na mě!'' Dolores se začaly klepat ruce..
''A co ti řekla..?''
''Pomozte.. mi..'' Řekla Dolores, ale nebyla jediná, kdo v tu chvíli promluvil. Brian se zvedl a vyděšeně hleděl na malou dívenku, jak se na něj dívá mrtvýma očima a neleží - sedí.
''Pomozte.. mi..-'' Ještě jednou zopakovala dívenka a poté bezvádně lehla. Brian k ní okamžitě šel a sáhl jí na krk. Nemá pulz.. a je studená.. jak je to sakra možný? Halucinace.. Oba se na sebe s Dolores podívali a vyměnili si tázavé pohledy.

Dolores si povzdechla a posadila se na židli vedle Briana. Brian se na ni otočil a okamžitě na ni vrhl tázavý pohled.
''Tak co ti to ta psycholožka říkala, když jsem odešel?'' Zeptal se a kousnul si do koblihy. Dolores si povzdychla a nepřítomně se zadívala do prázdného kouta. Najednou začala neskutečně rychle dýchat. Srdce jí bilo neskutečně rychle a tak nahlas, že se ten zvuk rozléhal po celé místnosti. Vytřeštila oči. Brian se zvedl a podíval se tím směrem, kterým se dívala. Nic tam nebylo. Dolores sebou začala škubat a máchat rukama ve vzduchu.
Najednou přestala. Tlukot srdce se ztišil.. a zpomalil… dýchala pomalu a klidně.. Brian si k ní kleknul a prohlížel si ji, jestli je v pořádku. Vypadala, jako by měla každou chvíli omdlít… zatřepotala řasami.. a pomalu otevřela oči.
Brian si promnul oči. Od kdy má Dolores hnědé oči?! Pomyslel si a nechápavě zamrkal. Nezdálo se mu to. Opravdu měla hnědé oči. Dolores se pomalu zvedla a oklepala se.
''Co.. co se stalo..? Jsi v pořádku?'' Zeptal se nejistě Brian. Dolores se na něj otočila a Brian ztuhnul. Hnědá barva v jejích očích, jako by se vpíjela do modré a následně mizela. Dolores měla znovu své, modré oči. Brian nechápavě zamrkal. Co se to děje..?!
''Já.. já.. jsem unavená.. jen jsem unavená. Nic.. to neznamená.'' Odpověděla Dolores a vběhla do pitevny, kde okamžitě začala s pitvou další oběti, která byla nalezena a dovezena sem k nim, když byli pryč u té psycholožky. Psycholožka.. Dolores její slova vyděsily - a ještě aby ne. Komunikovat s mrtvými..? Bože - Dolores se vyděšeně dívala na to, jak se mrtvá žena zvedá a následně k ní natahuje ruku.
Z prochladlých rtů jako by se jí drala ta slova: Pomoz mi. Dolores sebou škubla a čekala, až se žena znovu položí a bude zase stejně mrtvá, jako má být. Ale ta žena to neudělala. Jen na ni hleděla mrtvýma očima. Dolores měla na chvíli dokonce pocit, že nezírá na mrtvou ženu, ale na sebe. Ale to je hloupost! Napomenula se.
''Kdo.. kdo jste.. ?'' Zeptala se Dolores, i když pravděpodobnost, že jí mrtvá žena z pitevny odpoví, je opravdu minimální a více než nepravděpodobná. Ale to se šeredně mýlila.
''Jsem Judith.'' Odpověděla žena a fialové rty se jí zkřivily v podivném úsměvu. Dolores otevřela pusu, protože něco chtěla říct, ale pak si uvědomila, že mluví s mrtvou ženou. Doopravdy.
''Jak.. jak to, že -'' Chtěla se zeptat Dolores, ale mrtvá žena - Judith byla rychlejší.
''To ty.'' Odpověděla bez mrknutí oka.
''J.. já..?'' Zeptala se nejistě Dolores. Žena se zvedla a postavila se vedle ní. Dolores na ni jen vyděšeně hleděla. Judith šla blíž k ní a vzala ji za ruku. Její ruce byly chladné.. a bez života. Další z faktorů, které Dolores ujistily o tom, že právě doopravdy mluví s mrtvou ženou.
''Díky tobě spolu mluvíme. Dokážeš s námi komunikovat a vidíš našima očima.. můžeš nám pomoct.. '' Řekla Judith a podívala se Dolores přímo do očí. Nemýlila se. Opravdu se viděla.
''Jak.. jak vám můžu pomoct.. ?''
Smrt.. jednou.. mi jeden moudrý muž řekl, že smrt není koncem. Smrt je začátkem.. začátkem něčeho, co mi lidé nikdy nepochopíme, dokud nenastane naše chvíle. Tenkrát jsem jeho slova nechápala.. ale teď.. mi jeho slova začínají dávat smysl. Konečně vím, proč když mi umřel kanárek.. mi stále sedával na v klícce, ale zrní neubylo.
Už vím, proč jsem slyšela našeho psa výt, i když to bylo den po jeho smrti. Vím proč, když jsem plakala jsem cítila.. dotek ruky na zádech.. a následně viděla mámu s tátou.
Tenktát jsem si to vysvětlovala tak, že se jedná o následek stresu nebo šoku. Teď vím.. že je to něco jako dar. Otázkou ale je.. jestli je to chtěný dar..

**

''Takže říkáte, že jste nikdy nezažila žádnou.. nehodu?'' Zeptala se ještě jednou psycholožka a prohlížela si Dolores zvídavíma očima. Dolores si usrkla čaje a znovu se rozhlédla po místnosti. Její pozornost upoutalo
prázdné křeslo v rohu místnosti. Vedle něj stál odkládací stolek a na něm šálek. Dolores se zvedla a nahlédla do šálku. Upito..
''Neříkala jste náhodou.. že žijete sama?'' Zeptala se Dolores a otočila se na psycholožku. Ta sebou trošku trhla.
''Neodpověděla jste mi na otázku, slečno Piersová.'' Řekla psycholožka ostře.
''Jen Dolores, slečno Silesová.'' Odpověděla stejně ostře Dolores a svou odpověď zakončila jakousi formou úsměvu.
''Dobře Dolores. Stále jste mi neodpověděla.. -''
''Vidíte je taky! Odpovězte!'' Vyhrkla ze sebe Dolores. Psycholožku to evidentně zaskočilo. Ale měla by jít s pravdou ven. Lži jí nijak nepomohou..
''Ano. Vidím je také.. a teď mi konečně odpovězte.'' Řekla psycholožka s až smrtelnou vážností.
''Ne.. nezažila jsem žádnou nehodu. Nevím, proč je vidím, jestli narážíte na tohle.''

RECENZE:
I když se příběh odehrává ve velmi morbidním prostřední, ráda bych si přečetla jeho pokračování. Líbí se mi ten nápad, že může Dolores komunikovat s mrtvými lidmi, ale podle mého názoru by bylo zajímavější, kdyby to dokázala jen ona. A ne, že hned vzápětí uvidí mluvit holčičku i Brian a že ten dar má ještě psycholožka. Podle mě to není dobře. Zajímavější by bylo, kdyby se s tím snažila Dolores vypořádat sama a až třeba později zjistila, že onen dar má i právě paní psycholožka. - Ale je to jen můj názor.
Měla bych pár výtek ke stylu psaní: Tohleto... Těch... Pát teček... No... Nepůsobí moc dobře... Když jsou skoro v celém textu...
Taky je trochu znepokojující, když Dolores stále pije kafe. V textu se tento problém objevuje víckrát. Napsala jsi: Jedí koláč. A po pár řádcích: Brian jí koláč. (něco v tom smyslu). Není nutné podívat čtenářovi jednu a tutéž onformaci několikrát.

Posunula si brýle a šla. Tak jdeme na to.. stejně by mě to dřív nebo později čekalo, pomyslela si, když vcházela do pitevny. - Toto nepůsobí moc dobře. V 1. větě: šla, v další: Tak jdeme na to. A potom vešla do pitevny. Zase stejná informace třikrát ve dvou řádcích.

A ještě detail.

- a pokaždé jeden z nich donesl něco dobrého do práce.
Fakt jen detail. Myslím, že by se tam hodilo spíš tohle: A pokaždé jeden z nich do práce donesl něco dobrého. Když už jsou se to odehrávalo v práci hodí se tam tohle víc.

Nejsem žádný odborník, ale takhle to prostě já vidím... Ale je to zajímavý nápad! :)

A jaký je váš názor na toto dílo?

 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (452)
Zobrazit starší komentáře

401 SWfLot SWfLot | E-mail | Web | 11. června 2017 v 11:33 | Reagovat

pay day loan
<a href="https://quickcashloansrfsd.org/">best online payday loans</a>
online payday loans direct lenders
<a href=https://quickloansloansonlinehtxr.org/>quick loans online</a>     ’

402 Andrewruror Andrewruror | E-mail | Web | 11. června 2017 v 11:34 | Reagovat

top in AZ Phoenix cash advance

      http://nofaxpaydaynvz.com/ - faxless payday loans

    <a href="http://nofaxpaydaynvz.com/">payday advance</a>

    payday advance santa ana

403 Andrewruror Andrewruror | E-mail | Web | 11. června 2017 v 18:28 | Reagovat

payday loan no documents needed

      http://nofaxpaydaynvz.com/ - faxless payday loan

    <a href="http://nofaxpaydaynvz.com/">payday loans online</a>

    payday loans in bmt tx

404 Andrewruror Andrewruror | E-mail | Web | 11. června 2017 v 22:32 | Reagovat

payday loan portfolios for sale

      http://nofaxpaydaynvz.com/ - payday advance

    <a href="http://nofaxpaydaynvz.com/">faxless payday loan</a>

    strong funds

405 Bfrfvvjaw Bfrfvvjaw | E-mail | Web | 11. června 2017 v 22:56 | Reagovat

3 month payday loans
<a href="https://fastcashloantrrh.org/">payday loans</a>
payday loans
<a href="https://fastcashloantrrh.org/">loans payday</a>     ’

406 Andrewruror Andrewruror | E-mail | Web | 11. června 2017 v 23:08 | Reagovat

online payday loans las vegas

      http://nofaxpaydaynvz.com/ - faxless payday advance

    <a href="http://nofaxpaydaynvz.com/">no fax payday loan</a>

    payday advance albany ca

407 Andrewruror Andrewruror | E-mail | Web | 12. června 2017 v 0:16 | Reagovat

neighborhood payday loans

      http://nofaxpaydaynvz.com/ - faxless payday loans

    <a href="http://nofaxpaydaynvz.com/">payday advance</a>

    payday advance santa ana

408 Andrewruror Andrewruror | E-mail | Web | 12. června 2017 v 0:28 | Reagovat

payday loans wynnum

      http://nofaxpaydaynvz.com/ - online payday loans

    <a href="http://nofaxpaydaynvz.com/">payday advance loan</a>

    fax free payday loans

409 Ddsvvrarp Ddsvvrarp | E-mail | Web | 12. června 2017 v 1:16 | Reagovat

bad credit personal loans
<a href="https://badcreditloanserag.org/">bad credit installment loans</a>
payday advance loans
<a href="https://badcreditloanserag.org/">online cash loans</a>   ’

410 Andrewruror Andrewruror | E-mail | Web | 12. června 2017 v 3:13 | Reagovat

need 5000 personal loan no credit check

      http://nofaxpaydaynvz.com/ - faxless payday loan

    <a href="http://nofaxpaydaynvz.com/">no fax payday loans</a>

    combo loan

411 Berder Berder | E-mail | Web | 12. června 2017 v 4:57 | Reagovat

cash advance credit card
<a href="https://quickcashloanehrxe.org/">fast cash loan</a>
cash advance usa
<a href="https://quickcashloanehrxe.org/">cash advance on credit card</a>    ’

412 Moisesruror Moisesruror | E-mail | Web | 12. června 2017 v 5:11 | Reagovat

fast payday loans inc south ferdon boulevard crestview fl

      http://fastcashisok.com/ - faxless payday loans

    <a href="http://fastcashisok.com/">faxless payday loans</a>

    payday loans cambridge

413 Andrewruror Andrewruror | E-mail | Web | 12. června 2017 v 5:46 | Reagovat

declined by payday loans

      http://nofaxpaydaynvz.com/ - no faxing payday advance

    <a href="http://nofaxpaydaynvz.com/">payday loans</a>

    DET cash advance

414 Andrewruror Andrewruror | E-mail | Web | 12. června 2017 v 7:07 | Reagovat

cash advance plymouth rd

      http://nofaxpaydaynvz.com/ - payday loans online

    <a href="http://nofaxpaydaynvz.com/">payday advance</a>

    loans for bad credit danville va

415 Andrewruror Andrewruror | E-mail | Web | 12. června 2017 v 9:12 | Reagovat

instant payday loan lenders online

      http://nofaxpaydaynvz.com/ - no fax payday loan

    <a href="http://nofaxpaydaynvz.com/">faxless payday loan</a>

    personal loans panama city

416 Andrewruror Andrewruror | E-mail | Web | 12. června 2017 v 10:02 | Reagovat

payday loan lancaster ca

      http://nofaxpaydaynvz.com/ - no fax payday loan

    <a href="http://nofaxpaydaynvz.com/">faxless payday advance</a>

    go compare quick loans

417 Andrewruror Andrewruror | E-mail | Web | 12. června 2017 v 12:33 | Reagovat

payday loan from lenders only

      http://nofaxpaydaynvz.com/ - faxless payday loans

    <a href="http://nofaxpaydaynvz.com/">no fax payday loan</a>

    how to ask your boss for a cash advance

418 Andrewruror Andrewruror | E-mail | Web | 12. června 2017 v 14:57 | Reagovat

DET cash advance

      http://nofaxpaydaynvz.com/ - payday advance

    <a href="http://nofaxpaydaynvz.com/">no fax payday loans</a>

    slr ridge payday loans

419 Andrewruror Andrewruror | E-mail | Web | 12. června 2017 v 20:51 | Reagovat

secured loans for bad credit in maryland

      http://nofaxpaydaynvz.com/ - faxless payday loan

    <a href="http://nofaxpaydaynvz.com/">no fax payday loans</a>

    fast cash in one hour

420 Xerswesk Xerswesk | E-mail | Web | 13. června 2017 v 1:15 | Reagovat

cheap car insurance - https://cheapcarinsurancestb.org/
cheap car insurance for a <a href="https://cheapcarinsurancestb.org/">cheap insurance</a> ’

421 VerdEroto VerdEroto | E-mail | Web | 13. června 2017 v 16:39 | Reagovat

cheapest car for insurance
<a href="https://cheapestcarinsurancenil.org/">cheapest insurance cars</a>
cheapest car for insurance
<a href="https://cheapestcarinsurancenil.org/">cheapest car insurance quotes</a>   ’

422 Dcwararp Dcwararp | E-mail | Web | 13. června 2017 v 18:27 | Reagovat

for car insurance companies
<a href="https://carinsurancecompaniesrtbr.org/">for car insurance companies</a>
list of car insurance companies
<a href="https://carinsurancecompaniesrtbr.org/">best car insurance company</a>   ’

423 Ntrzed Ntrzed | E-mail | Web | 14. června 2017 v 19:30 | Reagovat

amica insurance - https://insurancecarhum.org/
classic car insurance <a href="https://insurancecarhum.org/">car insurance rates</a> ’

424 Xefrswesk Xefrswesk | E-mail | Web | 15. června 2017 v 1:14 | Reagovat

a affordable car insurance - https://affordablecarinsurancenax.org/
21st century insurance <a href="https://affordablecarinsurancenax.org/">the cheapest car insurance</a> ’

425 VyddlVosy VyddlVosy | E-mail | Web | 15. června 2017 v 4:22 | Reagovat

quote on auto insurance - https://carinsurancecompanydfgh.org/
auto insurance quotes michigan <a href="https://carinsurancecompanydfgh.org/">list of car insurance companies</a> ’

426 VedrdEroto VedrdEroto | E-mail | Web | 15. června 2017 v 14:44 | Reagovat

car insurance deals
<a href="https://insurancecarhum.org/">long term care insurance</a>
insurance agent
<a href="https://insurancecarhum.org/">auto insurance companies</a>   ’

427 Djjararp Djjararp | E-mail | Web | 15. června 2017 v 16:34 | Reagovat

car insurance sc
<a href="https://comparecarinsurancerfgj.org/">compare car insurance</a>
car repair insurance
<a href="https://comparecarinsurancerfgj.org/">accident insurance</a>   ’

428 CccvbToura CccvbToura | E-mail | Web | 15. června 2017 v 23:46 | Reagovat

best car insurance companies
<a href="https://affordablecarinsurancenax.org/">affordable auto insurance</a>
online car insurance quotes
<a href="https://affordablecarinsurancenax.org/">what is the cheapest car insurance</a>     ’

429 BuonHok BuonHok | E-mail | Web | 16. června 2017 v 11:01 | Reagovat

buy cialis - http://buycialisonlinecalk.com/
cialis pills <a href=http://buycialisonlinecalk.com/>cialis online</a> ’

430 GrvVosy GrvVosy | E-mail | Web | 16. června 2017 v 17:59 | Reagovat

viagra price - http://buyviagracegonline.com/
buy viagra <a href="http://buyviagracegonline.com/">viagra pills</a> ’

431 PliVuth PliVuth | E-mail | Web | 16. června 2017 v 23:14 | Reagovat

cheap viagra - http://genericviagraceaonline.com/
viagra online <a href="http://genericviagraceaonline.com/">viagra pills</a> ’

432 GrvddVosy GrvddVosy | E-mail | Web | 19. června 2017 v 20:55 | Reagovat

cash loans bad credit - https://loansbadcreditthun.org/
best personal loans bad credit <a href="https://loansbadcreditthun.org/">debt consolidation loans bad credit</a> ’

433 ArturoMoagold ArturoMoagold | E-mail | Web | Úterý v 16:47 | Reagovat

viagra costs

<a href="http://canadianedtreatment.com/">viagra canadian pharmacy</a>

viagra online australia

<a href=http://canadianedtreatment.com/>generic viagra from canada</a>

434 Befrdder Befrdder | E-mail | Web | Středa v 5:45 | Reagovat

installments loans
<a href="https://installmentloanertj.org/">installment loans</a>
bad credit personal installment loan
<a href="https://installmentloanertj.org/">online installment loans</a>    ’

435 JtrdsgSt JtrdsgSt | E-mail | Web | Čtvrtek v 11:42 | Reagovat

bad credit easy payday loan - https://paydayloansbadcredittybc.org/
loans bad credit <a href=https://paydayloansbadcredittybc.org/>personal loans with bad credit</a> ’

436 BrellCoaky BrellCoaky | E-mail | Web | Čtvrtek v 17:34 | Reagovat

personal loans for bad credit - https://badcreditjkkl.com/
bad credit personal loans <a href="https://badcreditjkkl.com/">personal loans bad credit</a> ’

437 Gfdddszed Gfdddszed | E-mail | Web | Čtvrtek v 22:25 | Reagovat

online payday loans with - https://paydayloansxxe.com/
bad credit instant approval payday loans <a href=https://paydayloansxxe.com/>bad credit instant approval payday loans</a> ’

438 BrdedVosy BrdedVosy | E-mail | Web | Pátek v 0:45 | Reagovat

cash advance near me - https://cashadvancetfj.com/
cash advance loans <a href="https://cashadvancetfj.com/">cash advance near me</a> ’

439 Gfdddszed Gfdddszed | E-mail | Web | Pátek v 1:15 | Reagovat

no fax payday loans direct lenders - https://paydayloansxxe.com/
no fax same day payday loans <a href=https://paydayloansxxe.com/>payday loans 300</a> ’

440 LlkidVuth LlkidVuth | E-mail | Web | Pátek v 2:47 | Reagovat

personal loans no faxing - https://personalloanplk.com/
personal loans bad credit <a href="https://personalloanplk.com/">personal loans for bad credit</a> ’

441 CcToura CcToura | E-mail | Web | Pátek v 12:12 | Reagovat

bad credit loan payday loans payday lender bad credit loan
<a href="https://badcreditjkkl.com/">loans with bad credit</a>
loan with bad credit
<a href="https://badcreditjkkl.com/">loan bad credit</a>     ’

442 CcToura CcToura | E-mail | Web | Pátek v 13:20 | Reagovat

bad credit lender no payday loan
<a href="https://badcreditjkkl.com/">bad credit lender no payday loan</a>
personal loans with bad credit
<a href="https://badcreditjkkl.com/">bad credit installment loans</a>     ’

443 CcgToura CcgToura | E-mail | Web | Sobota v 1:02 | Reagovat

guaranteed bad credit personal loans
<a href="https://vekpaydayadvanceloanssamepayday.com/">unsecured personal loans bad credit</a>
unsecured personal loans
<a href="https://vekpaydayadvanceloanssamepayday.com/">instant approval personal loans</a>     ’

444 Vedrxjaw Vedrxjaw | E-mail | Web | Sobota v 2:08 | Reagovat

cash advance near me
<a href="https://cashadvancetfj.com/">cash advance payday loans online</a>
cash advance
<a href="https://cashadvancetfj.com/">cash advance payday loans online</a>     ’

445 VdedwsEroto VdedwsEroto | E-mail | Web | Sobota v 7:45 | Reagovat

bad check topayday loan
<a href="https://zxepersonalloansonlinesmall.com/">payday title loan consolidation</a>
no credit check loans
<a href=https://zxepersonalloansonlinesmall.com/>payday cash loan</a>   ’

446 CcgToura CcgToura | E-mail | Web | Včera v 13:07 | Reagovat

personal loans bad credit
<a href="https://vekpaydayadvanceloanssamepayday.com/">quick personal loans bad credit</a>
personal loans for people with bad credit
<a href="https://vekpaydayadvanceloanssamepayday.com/">instant personal loans</a>     ’

447 Bfrddrarp Bfrddrarp | E-mail | Web | Včera v 17:36 | Reagovat

short term loans
<a href="https://lasbadcreditloansloanbadcredit.com/">quick bad credit loan</a>
personal loans for bad credit
<a href=https://lasbadcreditloansloanbadcredit.com/>american cash loans</a>   ’

448 Bfrddrarp Bfrddrarp | E-mail | Web | Včera v 19:06 | Reagovat

payday loan and
<a href="https://lasbadcreditloansloanbadcredit.com/">axcess payday loans</a>
cash check
<a href=https://lasbadcreditloansloanbadcredit.com/>payday cash loan</a>   ’

449 CfcgToura CfcgToura | E-mail | Web | Včera v 19:56 | Reagovat

online loans
<a href="https://evtinstallmentloan.com/">loans payday</a>
payday loans
<a href="https://evtinstallmentloan.com/">payday loans bad credit</a>     ’

450 LwvcdHok LwvcdHok | E-mail | Web | Dnes v 1:21 | Reagovat

cash advance credit card - http://verdcashadvance.com/
cash advance definition <a href=http://verdcashadvance.com/>cash advance near me</a> ’

451 LwvcdHok LwvcdHok | E-mail | Web | Dnes v 5:04 | Reagovat

cash advance near me - http://verdcashadvance.com/
cash advance online <a href=http://verdcashadvance.com/>cash advance american express</a> ’

452 BrdddvSt BrdddvSt | E-mail | Web | Před 6 minutami | Reagovat

free credit check - https://vekpaydayadvanceloanssamepayday.com/
direct payday lenders no teletrack <a href=https://vekpaydayadvanceloanssamepayday.com/>fast payday loans</a> ’

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Follow on Bloglovin